За нас
тодева къща
Добре дошли в Тодевата къща! Изградена е през 1864 г. от майстора – строител от Банско уста Глигор Благо Дойов, същият който е градил и църквата Света Троица и камбанарията към нея. Къщата носи името на първия си стопанин – кир Никола Лазаров Тодев.
Къщата е двуетажна. Изградена е с масивни гранитни и мраморни дялани камъни, варов разтвор и дърво.
Долният етаж, гледащ към улицата, е бил зает от две дюкянски помещения. Работел е на вересия, което разбираме от няколкото тефтера, които съхраняваме. Надписът върху повечето от тях е: „Катадневна (всеки дневен) пусола (дневник) на вересиите на Тодевия дюкян“. Всеки тефтер има начална дата, на която е заведен. Вътре са изписани имената на хората, каква стока са закупили, датата и деня на пазаруване. По-късно помещенията са преустроени в кръчма, а сега функционира като механа. (Снимка на фасадата)
На втория етаж са жилищните помещения към които се влиза от обширен открит чардак. (Снимка на чардака)
Нека надникнем в една от стаите – най-красиво изографисаната, със стенописи и дърворезбован таван (снимки). Таванът е дървен, оформен като осмоъгълник. Основният елемент в него е ажурната розетка, която наричаме слънцето, чиито огнени лъчи са отправени към всички посоки на света. Сърцето на слънцето включва композиция от маслинени клони, преплитащи се като венец и разцъфнали цветове вместени в две концентрични окръжности с дантелен завършек. Следват осем елемента, представляващи листа и гроздове. Всичко това е обградено с бял пояс от варова мазилка. Самата мазилка също е интересна. Тя не е плоска, а е оформена като свод. В четирите края на тавана има триъгълни „възглавници“ със сложна оплетка от преплитащи си ивици.
Освен с дърворезбата по тавана, тази стая впечатлява със стенописите. И четирите стена са изрисувани. Рисунките включват барокови листни композиции, вази с цветя, птици, гирлянди и растителни стръкове. Като цветове преобладават турско синьо, керемидено червено и жълто. Прозорците, както и тези на всички останали стаи, са покрити с решетки от дебело обло желязо.
В къщата има скривалище. Изградено е като кула, която може да гарантира сигурността на фамилията с дни в случай на нападение. И четирите стени са иззидани от големи дялани гранитни блокове. Стените са дебели над 80 см. На тавана има около 40 см.дебела настилка от едри камъни. По този начин се осигурява огнеустойчивост на цялото помещение. Вратата, от която се влиза в скривалището, е метална, с размери 125 см х 90 см и дебелината 2 см (Снимка). Изработена е от два железни листа, съединени с големи нитове. Снабдена е с масивна ключалка и допълнително с две сюрмета. В стените има отвори – бойници (митиризи). Единият брани вратата, а другият – прозореца, затварящ се също с метални капаци.
Дворът откъм улицата е опасан с почти 4 метра висок дувар (зид).
Къщата е обявена за паметник на културата. Отворена е за посетители, вход свободен.